PORADNIK O PIELĘGNACJI I KONSERWACJI OBUWIA
Pierwszym krokiem właściwej pielęgnacji obuwia jest określenie materiału z jakiego buty wykonano. Różne rodzaje skór wymagają różnych produktów i procedur. To co jest właściwe dla jednej pary butów może być szkodliwe dla innej , przykładem może być traktowanie butów zamszowych lub nubukowych pastami i kremami do skór licowych.
Każdy rodzaj skóry przed impregnacją należy wyczyścić,usuwając piach, brud, kurz, plamy, pozostałości po soli i wcześniej stosowanych środkach do konserwacji. Nie należy nanosić żadnych środków na obuwie brudne. Zawsze przed właściwym zastosowaniem każdego rodzaju środka do skór należy przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu. Jeśli efekt będzie właściwy można przystąpić do dalszych czynności.
Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje pomocne we właściwej pielęgnacji i konserwacji różnych rodzajów skór.
1. KONSERWACJA SKÓRY LICOWEJ
Skóry licowe to najczęściej stosowany rodzaj skóry. Wykonuje się z nich m. in. obuwie wizytowe,codziennego użytku, czółenka, obuwie weekendowe oraz sandały.
Skóra licowa jest bardzo wytrzymała na naturalne zużycie (zginanie, łamanie)jest elastyczna i miękka,dzięki czemu obuwie łatwo dopasowuje się do kształtu stopy.
Prawidłowa konserwacja składa się z 3 etapów:
-
Usuwanie zabrudzeń
-
Pastowanie
-
Polerowanie
1. Aby nie zniszczyć warstwy skóry najpierw usuwamy zabrudzenia szczotką z twardym włosiem lub suchą szmatką najlepiej bawełnianą. Należy wyjąć sznurowadła. Jeśli buty są mocno przybrudzone np. błotem rekomendujemy użycie szczotki, ale jeśli są tylko przykurzone -szmatka w zupełności wystarczy.
2. Po dokładnym usunięciu zabrudzeń przechodzimy do drugiego etapu, czyli pastowania.
Potrzebna jest pasta bądź krem do skór licowych oraz szczotka do nakładania pasty tzw mazak. Dostępne są również kremy/pasty z aplikatorem w postaci gąbki.
Polecamy stosowanie past/kremów zawierających woski naturalne, z jak najmniejszą ilością wody w składzie. Krem elegance wzmacnia, chroni I uelastycznia skórę, po prostu zwiększa żywotność obuwia.
Krem elegnace nakładamy na skórę używając gąbki. Okrężnymi ruchami nakładamy pastę do wchłonięcia, nakładamy krem do momentu kiedy skóra nie wchłania więcej pasty. Najważniejsza jest konserwacja dolnej części obuwia, która ma doczynienia z wilgocią, solą I błotem.
Do licowych skór można użyć również pasty woskowej lub tłuszczu, który nabłyszcza ,woskuje skórę oraz kryje drobne uszkodzenia.
Najlepiej dobrać kolor pasty do koloru obuwia, jeśli kolor jest unikatowy można użyć bezbarwnej pasty/kremu.
3. Po wtarciu kosmetyku odkładamy buty na ok 15 minut do wchłonięcia pasty. Po tym czasie możemy przystąpić do polerowania szmatką lub szczotką do nadawania połysku.
2. KONSERWACJA SKÓRY ZAMSZOWEJ/ NUBUKOWEJ
Podstawową czynnością przy pielęgnacji butów zamszowych,nubukowych jest systematyczne szczotkowanie butów za pomocą szczotki do skór nubukowych i zamszowych lub stosowanie gumek do zamszu, które skutecznie czyszczą na sucho zabrudzenia i plamy z którymi nie poradzimy sobie szczotką. Po szczotkowaniu suche i czyste buty należy spryskać obficie impregnatem,odstawić na godzinę, aż wyschną. Impregnat firmy Coccine- Antiacqua tworzy niewidzialną powłokę wodoodporną,chroni skórę przed przemakaniem oraz osiadaniem kurzu i brudu. Nie blokuje migracji wilgoci na zewnątrz ,więc stopa nie poci się nadmiernie i oddycha przez skórę obuwia. Przed użyciem należy sprawdzić działanie w niewidocznym miejscu ,przy nadmiernym naniesieniu produktu może powstać jasny nalot.
Na przebarwienia na jasnych skórach najlepiej użyć kostki do zamszu i nubuku i po prostu zetrzeć warstwę brudu.
3. SKÓRA LAKIEROWANA
Do pielęgnacji i konserwacji obuwia skórzanego służą m.in : szczotki, szampony, pasty, tłuszcze, impregnaty oraz renowatory do odświeżenia koloru.
Skóra lakierowana to skóra pokryta zazwyczaj kilkoma warstwami lakieru, który daje efekt wysokiego połysku. Pielęgnacja skóry lakierowanej jest prostsza niż mogłoby się wydawać.
Najpierw należy wyczyścić obuwie usuwając brud, zanieczyszczenia i kurz. W tym celu polecamy użyć zwilżonej bawełnianej szmatki lub gąbki z silikonem.
Następnie nakładamy preparat w sprayu Coccine VERNILUX, który koryguje drobne zarysowania, nabłyszcza oraz przywraca blask lakieru. Spray nakładamy z odległości ok 20 cm., przecieramy miękką ściereczką lub gąbką z silikonem do uzyskania połysku. VERNILUX tworzy warstwę ochronną przed wchłanianiem przez buty brudu.
Dzięki polerowaniu lakier nabiera pożądanego połysku. Warto mieć w torebce lub samochodzie czyścik samonabłyszczający Coccine Owal.
W torebce lub samochodzie warto mieć czyścik nabłyszczający Coccine Owal z silikonem.
Najważniejsza zasada – butów lakierowanych nie wolno pastować, gdyż utracą swój połysk.
Właściwa pielęgnacja pozwoli na długo zachować piękny wygląd obuwia i przedłuży jego żywotność dzięki czemu będą nam służyć przez wiele lat.
Lakierki nie wymagają już eleganckich okazji. Pamiętajmy, że lakier potrafi nadać eleganckiego charakteru nawet niezobowiązującej stylizacji.
4. SKÓRA PULL'UP/CRAZY HORSE
<a ">
Crazy Horse to gruba skóra, która jest używana w produkcji wytrzymałych butów np.:trekkingowych. Elastyczna i wytrzymała jednocześnie ,dzięki czemu wszelkie zginanie ,rozciąganie, otarcia czy odbarwienia nie powodują uszczerbku jej parametrów. Skóra Crazy Horse jest licową skórą olejową. Podczas garbowania jest moczona w naturalnych gorących olejach,co nadaje jej niebywałej trwałości.
Skóry Pull up i Crazy Hors czyścimy usuwając zabrudzenia zwilżoną w wodzie szmatką lub gąbką i po wysuszeniu w temperaturze pokojowej spryskujemy olejkiem do obuwia Crazy Oil firmy Coccine .Olejek jest bezbarwny,idealny do pielęgnacji skór tłustych,wnika w głąb skóry,natłuszcza ją odżywia i chroni przed nasiąkaniem wodą czy śniegiem, zapewniając jednocześnie przepuszczalność powietrza,elastyczność i ożywienie koloru.
5. IMPREGNACJA
W sezonie jesienno- zimowym należy zabezpieczać obuwie skórzane przed wilgocią i zabrudzeniami używając regularnie impregnatu Antiacqua Coccine. Do obuwia czarnego polecamy czarny, a do innych kolorów bezbarwny.
Środek zabezpieczający obuwie przed wilgocią, błotem, solą i osiadaniem kurzu. Pokrywając nieprzemakalną warstwą chroni przed głębokim uszkodzeniem skóry, zalecane zwłaszcza do skór zamszowych i nubukowych. Latem warto stosować bezbarwny impregnat do obuwia w intensywnych kolorach, impregnat zapobiega blaknięciu obuwia i chroni przed zabrudzeniem np. jasnych balerin.
6. ODŚWIEŻENIE KOLORU- RAVIVANT do skór zamszowych i nubukowych
Renowator typu Ravivant służy do wyrównania lub odświeżenia koloru. Przywraca naturalny żywy kolor skóry. Poza tym ma właściwości impregnujące: chroni przed osiadaniem kurzu i zmniejsza wchłanianie wody.
Stosowanie:
Obuwie należy wyczyścić i wyszczotkować szczotką do zamszu i nubuku
Polecamy przygotować rękawiczki oraz papier, ponieważ koloryzacja może zabarwić powierzchnie.
Obuwie należy wypełnić papierem wewnątrz albo prawidłami, aby koloryzacja była jednolita na całej skórze.
Dokładnie pokrywamy całą powierzchnię sprayem w odległości ok. 10 cm. Odstawiamy do wyschnięcia. Po około godzinie można użyć impregnatu dla utrwalenia koloru, jednak nie jest to obowiązkiem.
Impregnat utrwala kolor skóry.
Ważne wskazówki dotyczące pielęgnacji obuwia skórzanego:
-
Polecamy przechowywanie po sezonie obuwie w kartonikach lub w ciemnych miejscach. Najlepiej uzupełnić prawidłami lub gazetami, aby nie zmieniły kształtu. Chłoną również wilgoć od środka.
-
Warto zaimpregnować nową parę butów przed pierwszym wyjściem.
-
Wilgotna skóra ulega deformacji, po zmoczeniu butów nie zakładaj ich ponownie dopóki nie wyschną,
-
Ciekawym rozwiązaniem są dezodoranty do obuwia. Bezbarwne i często bezwonne zabezpieczają na długo buty przed przykrym zapachem.
W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem info@cozabuty.pl