Często podejmując decyzję o zakupie butów, kierujemy się ich fasonem np. czy są to gładkie szpilki a może krótkie botki za kostkę. Ważny jest również dostępny rozmiar, cena, jak również tworzywo, z którego zostały wykonane buty. Jedni preferują jedynie obuwie skórzane inni idący nurtem proeco buty z ekoskóry lub materiału tekstylnego. Jedni mają sprawdzonych producentów takich jak Nessi, Rieker czy Cariini inni kierują się tęgością by znaleźć buty na szeroką stopę. Tak wiele ważnych czynników powoduje, że podczas zakupów padają pytania: z czego są zrobione te czółenka? Czy są to kozaki zamszowe? Z czego wykonany jest obcas? Czy ocieplina wykonana jest z naturalnych materiałów czy raczej nie? Każdy Sprzedawca (nie tylko ten z cozabuty.pl) oczywiście doskonale wie, z czego są wykonane buty z jego oferty i jest w stanie udzielić nam rzetelnej odpowiedzi. Wie, ponieważ zna ogólnie przyjęte oznaczenia materiałów użytych do produkcji obuwia – najczęściej przedstawiane są one za pomocą grafiki tzw. piktogramów, w które każdy but powinien być zaopatrzony, opuszczając fabrykę. Piktogramy umieszczane są na cholewce buta lub przykleja się je na podeszwie, ale nie jest to regułą. Większość producentów np. Nessi czy Fabio Fabrizii oznacza również opakowania od swoich konkretnych skórzanych butów, by w razie odklejenia się naklejki z piktogramami z wnętrza buta, klient nadal miał pewność, co do materiału, z jakiego zostały one zrobione.

Zapoznając się z naszym artykułem od tej chwili Ty również niczym specjalista obuwniczy będziesz w stanie bez problemu określić, z czego zrobione są np. te śliczne sneakersy carinii trzymane przez Ciebie w ręce. Piktogramy składają się z dwóch części, jedna dotyczy umiejscowienia tworzywa: czyli czy dany materiał dotyczy cholewki, wnętrza czy też podeszwy buta, 1.png natomiast druga prezentuje rodzaj materiału wykorzystanego w tym miejscu: najczęściej występujące materiały to:

2.png

- Skóra naturalna3.png
- Skóra powlekana – oznacza to, że na skórze może pojawić się element wykonany z innego materiału4.png

- Materiał tekstylny5.png
- Inny materiał – najczęściej materiał skóropodobny, a jeśli oznaczenie dotyczy podeszwy to wskazuje na tworzywo sztuczne typu guma, kauczuk itd.

Wiedza ta nie tylko przydaje się podczas zakupu, istotna jest również podczas pielęgnacji obuwia w trakcie użytkowania, skórę naturalną należy impregnować i natłuszczać, natomiast materiał skóropodobny czy tekstylny wymaga jedynie czyszczenia. Inaczej będziemy czyścić skórzane kozaki za kolano a inaczej kozaki ze streczu. Każdy materiał ma inne właściwości. Każdy rodzaj skóry czy to ta licowana, czy nubukowa lub pull-up jest materiałem naturalnym. Obuwie takie pozwala oddychać stopie, dopasowuje się do niej i umożliwia pełen komfort użytkowania w różnych warunkach atmosferycznych. Ekoskóra i materiał tekstylny nie wymagają specjalistycznych środków do pielęgnacji, jednak buty wykonane z tych materiałów nie zachowują właściwości skóry naturalnej, nie dają oddychać stopie, nie dopasowują się do niej, co jest często problematyczne dla osób mających szerszą stopę np. tęgość H. Niedopasowany but może uwierać i nie ma co liczyć na to, że ekoskóra dopasuję się podczas noszenia do nogi tak jak zrobiłby to materiał maturalny. Znając cechy poszczególnych materiałów oraz posiadając umiejętność czytania piktogramów od tej chwili możesz podejmować świadome decyzje podczas zakupów obuwia. Pytania o materiały z jakich zostały wykonane np. buty Sala czy inne wygodne, upatrzone przez Ciebie baleriny Tamaris przeczytaj z piktogramu, Sprzedawcy zadawaj inne ważne pytania np. cenę czy możliwie duże rabaty.

Zarejestruj

Rejestracja